Napowietrzanie wody w stawach i zbiornikach wodnych jest szczególnie ważne, by uzyskać dobre warunki hodowli ryb, natlenić wodę i przede wszystkim poprawić jej jakość. Doskonałe napowietrzenie wody w stawie osiąga się dzięki zastosowaniu natleniaczy zatapialnych do dropnopęcherzykowego natleniania – dyfuzorów.
Dlaczego napowietrzanie wody w stawie jest tak ważne?
Jeśli zamierzamy w naszym stawie zadbać o zrównoważone środowisko, odpowiednie do hodowli ryb i roślin, nie może w nim zabraknąć natleniania. Woda w stawie powinna być napowietrzania także wtedy, gdy chcemy poprawić jej jakość, zlikwidować brzydki zapach w zbiorniku wodnym, czy stworzyć przyjazne środowisko tlenowe. Właściwe napowietrzanie pozwoli przede wszystkim na wprowadzenie do wody bakterii tlenowych. Te, namnażając się, poprawiają jej parametry, cyrkulację powietrza, temperatury wody i klarowności.
Napowietrzanie wody zimą
Szczególne znaczenie ma napowietrzanie wody w stawie hodowlanym zimą. Dzięki procesowi biologicznego oczyszczania wody przez zastosowanie dyfuzorów napowietrzających, nie dochodzi do zamarznięcia powierzchni zbiornika. Tym samym ułatwiona jest cyrkulacja gazów, polepszone środowisko dla życia ryb. Zmniejsza się ryzyko ich śmierci z powodu zatrucia trującymi gazami, pochodzącymi na przykład z rozkładających się resztek glonów.
Jak napowietrzyć staw?
Napowietrzanie wody odbywa się poprzez dostarczanie do niej tlenu za pomocą systemów napowietrzających. Złożone są najczęściej z dyfuzorów talerzowych lub rurowych oraz odpowiedniej dmuchawy zasilanej energią elektryczną. Takie same zestawy stosuje się do biologicznego oczyszczana ścieków, więc ich wydajność i skuteczność jest sprawdzona w najtrudniejszych warunkach.
Każda instalacja napowietrzająca wodę składa się z odpowiedniej liczby dyfuzorów i dmuchawy o konkretnej mocy. Specjaliści i producenci systemów napowietrzania, np. Stagum-EKO, wyliczają konkretną moc i objętość przepływu powietrza by natlenić staw o określonej pojemności.
Dyfuzory do napowietrzania stawów wykonuje się najczęściej z gum EPDM. Można wybrać między droższymi rurowymi, na bazie niemieckich komponentów lub tańszymi – dyfuzorami talerzowymi. Te drugie wykazują równie wysoką skuteczność natleniania stawów i jezior.
Prawidłowe natlenienie stawu, jeziora, czy nawet oczka wodnego pozwala na cieszenie się klarowną wodą i prawidłową florą w naszym zbiorniku.