Dyfuzory dyskowe, zwane również talerzowymi, są znane w Polsce i na świecie od kilkudziesięciu lat. Ich właściwości napowietrzające zbiorniki wodne czy komory oczyszczalni ścieków pozwalają na wysoce skuteczne wprowadzenie tlenu do zbiornika i produkcję “dobrych” bakterii tlenowych. Dyfuzory dyskowe wcale nie ustępują właściwościom popularniejszym dyfuzorom rurowym.

Dyfuzor dyskowy polskiego producenta STAGUM EKO

Dyfuzory dyskowe wykonuje się najczęściej z gumowej membrany na bazie kauczuków EPDM (terpolimer otrzymywany z monomerów etylenowo-propylenowo-dienowych – elastomer usieciowany w procesie wulkanizacji siarkowej lub nadtlenkowej). Guma EPDM charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i elastycznością, co jest szczególnie ważne w procesie natleniania ścieków.

Rodzaje dyfuzorów dyskowych

Dyfuzory dyskowe mogą być też wykonane z sylikonów lub innych materiałów, jednak doświadczenie ekspertów Stagum EKO przemawia ze opcją gumy EPDM, która najlepiej radzi sobie z “trudnymi” ściekami i niekorzystnymi warunkami. Warto także wybrać sprawdzonych polskich producentów, z wieloletnią tradycją, niż decydować się na chińskie zamienniki, które mogą okazać się kłopotliwe.

Gdzie stosować dyfuzory talerzowe?

Dyfuzory dyskowe mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie ich rurowe odpowiedniki. Dyski sprawdzą się więc na mniej lub bardziej trudnych oczyszczalniach ścieków: komunalnych, przemysłowych, przydomowych. Także jako natleniacze i uzdatniacze wody w zbiornikach takich jak stawy hodowlane, jeziora, czy kąpieliska.

Produkcja tlenu w dyfuzorach dyskowych jest natlenianiem drobnopęcherzykowym, niezwykle skutecznym, o wysokiej wydajności. Przykładowo dyfuzory dyskowe firmy Stagum EKO charakteryzują się w szczególności parametrami:

  • Ciśnienie otwierające membranę ok.120 mm H2O
  • Przepływ powietrza przez dyfuzor 0,5-6 Nm3/h
  • Wydajność natleniania w warunkach standardowych ok.20g O2 /Nm3 na 1 metr
  • Ekonomia natleniania w warunkach standardowych 3,0 – 6,5 kg O2/kWh

Warto zwrócić uwagę na niski opór przepływu powietrza w dyfuzorach dyskowych. Pozwala to na oszczędność energii, przy jednoczesnym wysokim transferze tlenu.

Cena dyfuzorów dyskowych

Dyfuzory dyskowe (talerzowe) mają jeszcze jedną przewagę nad dyfuzorami rurowymi. Są oczywiście sporo tańsze. Cena dyfuzora dyskowego zaczyna się już od 80-90 zł, co jest dużą ich zaletą. Oprócz długowieczności, prostego systemu montażowego i niezawodności.

Reasumując, warto rozważyć projekt i dyfuzorów dyskowych, których wydajność i parametry pracy są na bardzo wysokim poziomie.

Leave a comment